You are offline.
LESSON SET
Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b unequal to 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger." Created by Kathryn Pike
  • 6.RP.A.2
LESSON

Create unit rate using tape diagram

In this lesson you will learn to create a unit rate by using a tape diagram. Created by Kathryn Pike
  • 6.RP.A.2
Something not quite right? Sorry. Please let us know and we will fix ASAP!
Submit feedback

Resources for this lesson

  • Preview
  • Preview

General resources

  • Parent letter

    Template for letter to parents sharing LearnZillion resources.

  • Preview
  • loading
    Download
  • Discussion protocol

    Editable discussion protocol for a Professional Learning Community Common Core Deep Dive (can be adapted to meet your team’s needs)

  • Preview
  • loading
    Download
  • Notes template

    Editable template for student notes--can be used with any LearnZillion lesson

  • Preview
  • loading
    Download