Your device is currently offline. You can view downloaded files in My Downloads.

Lesson Plan

Understand and solve rate and unit rate problems by using a table to reveal the multiplicative relationship between the two quantities being compared

teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Content.6.RP.A.2 http://corestandards.org/Math/Content/6/RP/A/2
teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Content.6.RP.A.3 http://corestandards.org/Math/Content/6/RP/A/3
teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Content.6.RP.A.3b http://corestandards.org/Math/Content/6/RP/A/3/b
Quick Assign

You have saved this lesson!

Here's where you can access your saved items.

Dismiss

Card of

or to view additional materials

You'll gain access to interventions, extensions, task implementation guides, and more for this lesson.

Big Ideas: Ratio and rates are multiplicative comparisons between two or more quantities, or they are a joining of those quantities in a composed unit. Unit rates answer the question how many (or how much) for 1. Unit rates are easier for us to generalize and extend (important for comparison – shopping; athletic competitions). This lesson builds on students’ understanding of rates by using ratio tables to solve real world problems involving rates. Ratio tables show the multiplicative relationship between rates being compared and can help extend rate patterns. It is important for students to practice the meaning of the terms “for every,” “for each,” “for each 1,” and “per” because these equivalent ways of stating ratios and rates are the foundation for understanding the structure of ratio tables and proportional relationships. Vocabulary: rate, unit rate, ratio table, for every, for each, for each 1, per Special Materials: calculators for task optional handout for task and extension
Provide feedback