Your device is currently offline. You can view downloaded files in My Downloads.

Lesson Plan

Understand and solve unit rate problems by using multiplicative reasoning with ratios in fraction form to reveal the relationship of the quantities being compared

teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Content.6.RP.A.3b
Quick Assign

You have saved this lesson!

Here's where you can access your saved items.


Card of

or to view additional materials

You'll gain access to interventions, extensions, task implementation guides, and more for this lesson.

Big Ideas: Rates and unit rates are multiplicative comparisons between two or more units of measure; a joining of those quantities in a composed unit. Unit rates answer the question how many (or how much) for 1. Unit rates are easier for us to generalize and extend (important for comparison – shopping; athletic competitions). This lesson extends students’ understanding of ratio reasoning as they investigate the idea that every ratio can be associated with unit rates and build on the idea that a unit rate is the quotient of a rate. Students represent rate and unit rate relationships by investigating the multiplicative relationship found between a rate and its equivalent unit rate in fraction format. Vocabulary: rate, unit rate, equivalent rates
Provide feedback