Lesson plan

Lesson 2: Costs of Running a Restaurant

teaches Common Core State Standards MP7 http://corestandards.org/Math/Practice/MP7
teaches Common Core State Standards MP5 http://corestandards.org/Math/Practice/MP5
teaches Common Core State Standards MP2 http://corestandards.org/Math/Practice/MP2
teaches Common Core State Standards 7.RP.A.3 http://corestandards.org/Math/Content/7/RP/A/3
teaches New York State Standards NY-7.RP.3.

Lesson 2: Costs of Running a Restaurant

This lesson is optional. In this lesson, students gain experience using a spreadsheet program to perform repeated calculations. After exploring how spreadsheets work, students calculate the cost per serving of all the ingredients in a recipe. Students make use of structure (MP7) as they explore the syntax of how formulas are written in spreadsheet programs. Students see that spreadsheets are an appropriate tool (MP5) for organizing and performing repeated calculations. Students reason quantitatively (MP2) while deciding what formula they need for each column in their spreadsheet.

As with all lessons in this unit, all related standards have been addressed in prior units. This lesson provides an optional opportunity to go deeper and make connections between domains. If students have already completed the previous lesson, they can continue using the same recipes in this lesson. However, it is also possible to do this lesson without having completed the previous lesson.

Lesson overview

  • 2.1 Optional Activity: Introducing Spreadsheets (15 minutes)
  • 2.2 Optional Activity:  Cost per Serving (30 minutes)

Learning goals:

  • Comprehend the term “spreadsheet” (in written and spoken language) is a computer program in which data is arranged in the rows and columns of a grid and can be manipulated and used in calculations.
  • Create formulas in a spreadsheet to perform repeated calculations.
  • Use a spreadsheet to calculate the cost per serving of all the ingredients in a recipe.

Learning goals (student facing):

  • Let’s explore how much the food will cost.

Required materials:

  • recipes
  • internet-enabled device

Required preparation:

  • Prepare to provide each student access to a spreadsheet program.
  • It is recommended for them to use a program with which you have previous experience.
  • If students have not completed the previous lesson or do not still have access to the recipes they used for it, provide access to recipes.

Glossary:

  • Access the complete Grade 7 glossary.

 

 

 

 

 

IM 6–8 Math was originally developed by Open Up Resources and authored by Illustrative Mathematics, and is copyright 2017-2019 by Open Up Resources. It is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0). OUR's 6–8 Math Curriculum is available at https://openupresources.org/math-curriculum/.

Adaptations and updates to IM 6–8 Math are copyright 2019 by Illustrative Mathematics, and are licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0).

Adaptations to add additional English language learner supports are copyright 2019 by Open Up Resources, and are licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0).

The Illustrative Mathematics name and logo are not subject to the Creative Commons license and may not be used without the prior and express written consent of Illustrative Mathematics.

This site includes public domain images or openly licensed images that are copyrighted by their respective owners. Openly licensed images remain under the terms of their respective licenses.