We are moving our free videos to YouTube and retiring student functionality on 7/15. Learn more

Lesson plan

Lesson 5: Comparing Speeds and Prices

teaches Common Core State Standards 6.RP.A.3.b http://corestandards.org/Math/Content/6/RP/A/3/b
teaches Common Core State Standards MP4 http://corestandards.org/Math/Practice/MP4
teaches Common Core State Standards 6.RP.A.2 http://corestandards.org/Math/Content/6/RP/A/2
teaches Common Core State Standards MP2 http://corestandards.org/Math/Practice/MP2

Lesson 5: Comparing Speeds and Prices

Previously, students found and used rates per 1 to solve problems in a context. This lesson is still about contexts, but it's more deliberately working toward the general understanding that when two ratios are associated with the same rate per 1, then they are equivalent ratios. Therefore, to determine whether two ratios are equivalent, it is useful to find and compare their associated rates per 1. In this lesson, we also want students to start to notice that dividing one of the quantities in a ratio by the other is an efficient way to find a rate per 1, while attending to the meaning of that number in the context (MP2).

Calculating rates per 1 is also a common way to compare rates in different situations. For example, suppose we find that one car is traveling 30 miles per hour and another car is traveling 40 miles per hour. The different rates tell us not only that the cars are traveling at different speeds, but which one is traveling faster. Similarly, knowing that one grocery store charges $1.50 per item while another charges $1.25 for the same item allows us to select the better deal even when the stores express the costs with rates such as “2 for $3” or “4 for $5.”

Lesson overview

  • 5.1 Warm-up: Closest Quotient  (5 minutes)
  • 5.2 Activity: More Treadmills (15 minutes)
    • Includes "Are you Ready for More?" extension problem
  • 5.3 Activity: The Best Deal on Beans (15 minutes)
  • Lesson Synthesis
  • 5.4 Cool-down: A Sale on Sparkling Water (5 minutes)

Learning goals:

  • Explain (orally and in writing) that if two ratios have the same rate per 1, they are equivalent ratios.
  • Justify (orally and in writing) comparisons of speeds or prices.
  • Recognize that calculating how much for 1 of the same unit is a useful strategy for comparing rates. Express these rates (in spoken and written language) using the word “per” and specifying the unit.

Learning goals (student facing):

  • Let’s compare some speeds and some prices.

Learning targets (student facing):

  • When measurements are expressed in different units, I can decide who is traveling faster or which item is the better deal by comparing “how much for 1” of the same unit.
  • I understand that if two ratios have the same rate per 1, they are equivalent ratios.

Required preparation:

  • For the activity The Best Deal on Beans, consider gathering some examples of grocery store advertisements from newspapers or weekly fliers for deals like “3 for $5.”

Glossary:

  • Access the complete Grade 6 glossary.

 Standards

  • This lesson builds on the standard: CCSS.5.NF.B.3MS.5.NF.3

 

 

 

 

 

IM 6–8 Math was originally developed by Open Up Resources and authored by Illustrative Mathematics, and is copyright 2017-2019 by Open Up Resources. It is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0). OUR's 6–8 Math Curriculum is available at https://openupresources.org/math-curriculum/.

Adaptations and updates to IM 6–8 Math are copyright 2019 by Illustrative Mathematics, and are licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0).

Adaptations to add additional English language learner supports are copyright 2019 by Open Up Resources, and are licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0).

The Illustrative Mathematics name and logo are not subject to the Creative Commons license and may not be used without the prior and express written consent of Illustrative Mathematics.

This site includes public domain images or openly licensed images that are copyrighted by their respective owners. Openly licensed images remain under the terms of their respective licenses.