We are moving our free videos to YouTube and retiring student functionality on 7/15. Learn more

Lesson plan

Lesson 2: Comparing Speeds and Prices

teaches Common Core State Standards 6.RP.A.3.b http://corestandards.org/Math/Content/6/RP/A/3/b
teaches Common Core State Standards 6.RP.A.2 http://corestandards.org/Math/Content/6/RP/A/2

Lesson 2: Comparing Speeds and Prices

Students will be able to:

  • Explain orally and in writing that if two ratios have the same rate per 1, they are equivalent ratios.
  • Compare speeds and prices by calculating rates per 1, and use language like “meters per minute” and “dollars per pound.”