Your device is currently offline. You can view downloaded files in My Downloads.

Lesson Plan

Fruit Market Figuring: Analyze a proportional relationship with unlike units and compute the unit cost by using a rate table

teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Practice.MP5 http://corestandards.org/Math/Practice/MP5
teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Content.7.RP.A.1 http://corestandards.org/Math/Content/7/RP/A/1
Quick Assign

You have saved this lesson!

Here's where you can access your saved items.

Dismiss

Card of

or to view additional materials

You'll gain access to interventions, extensions, task implementation guides, and more for this lesson.

This lesson builds on students’ understanding of rate by using a fruit market context for computing unit costs from fractional amounts. Students choose different types of fruit for a fruit salad, then compute the amount and cost of each type of fruit, the total weight and the total cost for all the fruit. Students are given constraints on the minimum and maximum amount of fruit to purchase and the amount of money to spend. This builds towards finding unit costs from fractional amounts as well as relating fractions and decimals and fraction multiplication and division. Big Ideas: Recognize that the relationship between the quantities in a rate is proportional and can be expressed using additive or multiplicative reasoning. Compute a unit cost from fractional amounts using a rate table or the multiplicative inverse. Vocabulary: Maximum, Minimum, Per, Unit cost
Provide feedback