Your device is currently offline. You can view downloaded files in My Downloads.

Lesson Plan

2. Calculating Costs: Practice using multiplication, division, and reasoning up and down with unit rates (FP)

teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Content.7.NS.A.3 http://corestandards.org/Math/Content/7/NS/A/3
teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Practice.MP2 http://corestandards.org/Math/Practice/MP2
teaches Common Core State Standards CCSS.Math.Content.7.RP.A.1 http://corestandards.org/Math/Content/7/RP/A/1
Quick Assign

You have saved this lesson!

Here's where you can access your saved items.

Dismiss

Card of

or to view additional materials

You'll gain access to interventions, extensions, task implementation guides, and more for this lesson.

Lesson Objective: Use understanding of the meaning of unit rate as “How much for one?” and use multiplication and division strategies to complete tables of related values.

Students will reason with both the relationship between number of items, and within the cost per item, to practice finding and using unit rates as they reason up and down with costs and items.

Students engage in Mathematical Practice 2 as they reason quantitatively from the given rate to find other rates that maintain the proportional relationship. They also make use of structure (Mathematical Practice 7) as they apply their knowledge we can multiply two numbers by the same quantity to find a new pair of numbers with the same multiplicative relationship as the first pair.

Key vocabulary:

  • proportional reasoning

  • ratio

  • unit rate

Related content

Appears in

Proportional Reasoning

Provide feedback